Night Vision Viking skrev:rajonbh skrev: 27 jul 2026, 14:04
Infitac har 2 rödpunktsikten (IOP13 och IOL25) som ser lovande ut.
Även holosun har ett rödpunktsikte som skulle kunna fungera, DRS-TH.
Ska undersöka möjligheten att få hem ett Infitac
Du får ursäkta men du jämför typ "roliga prylar" med gedigna termiska sikten dedikerade för jakt.
Har haft motsvarigheten till Holosunen, och det är inget man jagar med seriöst.
Prismässigt är det ju knappast ett fynd heller, när det nyligen såldes nya Thermion 2 för samma pris.
Inget fel med prylar, men rekommenderar att du lägger in faktorer som släp i bilden, termisk upplösning och NETD.
Upplösning spelar mindre roll (för min del).
Holosunen är inte prisvärd, det kan jag hålla med om. Var nere och kikade in på den på Hylte, men den kändes rätt klumpig och den kändes inte riktigt..tillfredsställande. Jag inväntar nog på nästa modell om inget annat dyker upp.
Jag vill ju ha något för spannmålsjakten/majsjakten, och de flesta skott avlossas på 3-10 meter. Problemet är ju att de "dedikerade" termiska siktena är långt ifrån optimala på nära håll.
Nu skjuts de flesta med röd, zoombar/dimbar lampa vilket funkar ok. Men hade varit smidigt att inte behöva växla mellan handkikare/lampa när man är nära.
Kan tillägga att det skjuts en relativt stor mängd vildsvin under skyddsjaktssäsongen
Skickat från min Pixel 10a via Tapatalk