Ja det är här vi kommer in på frågan (som doomer77 tar upp) om vetenskaplighet. "Metoden" om vi kan tala om det här* är antingen inte snabbare alls, eller oändligt mycket snabbare. Det beror på hur man ser på frågan.PeterC skrev: 14 okt 2026, 15:27 Vilka är dom klassiska handladdningssystemen?
Sen måste jag fråga om rubriken, det står snabb precision. Hur mycket snabbare än de andra sätten är det? Är det värt för mig som statistikanalfabet att använda denna metod eller kommer det inte alls att vara snabbare?
Utan statistik så vet du nämligen inte vilken precision du har. Du får som sagt gå på magkänsla, och den kan räcka långt, men till visshet, räcker den aldrig.
Eller ännu rättare; om din magkänsla är rätt kalibrerad så har du, när du är nöjd, samlat så mycket data att du har tillräckligt med statistik. Vad en statistik beräkning då kan ge är ett kvantitativt mått på hur säker du är. Något som magkänslan har betydligt svårare med.
*) Nej, vi har som sagt mycket dåligt med vetenskapliga utredningar av finkalibriga vapen. Så "metod" det är att gå för långt. Men jag har, eventuellt, hittat en studie gjord på Aberdeen om M4:an, om nu bara deras site kommer upp igen så jag kan ladda ner den.

