Wendel skrev: 05 jul 2026, 16:31 Känns lite piss att punga ut 25% extra i jämförelse med AE Precision, för något man faktiskt tycks lura kunden till att vara tysktillverkat.![]()
Jag brukar också vara väldigt skeptisk till vart tillverkning sker, så jag tycker det är rätt att ifrågasätta. Det finns gott om lurendrejare där ute.Wendel skrev: 05 jul 2026, 18:49 Kan du isåfall hitta minsta lilla bevis för en produktionsanläggning i Köln? Jag hittar INGENTING. Och det vore inte logiskt heller.
Dock går du väldigt fort från ett antagande till att kalla det fakta, vilket man ska vara försiktig med. Hittar man inte själv några bilder på en maskinpark betyder det inte att de ljuger (men det betyder inte att de talar sanning heller, självklart). En förklaring skulle kunna vara att de har tillverkning hos lokala mekaniska verkstäder, men ritar själva. Ett upplägg som är vanlig även här i Sverige hos mindre företag.
Med din logik; hade det då inte varit ännu bättre att bara sälja dyra Steel Action, och strunta i AE? Och varför tillverkar inte AE även HSL-modellen?

