Alla vet vi ju att det kommer ske massmord varje dag med ljuddämpade 22LR gevär.. vänta bara!lasse-a skrev: 24 apr 2022, 12:28Ja, alltså: Det var ju inte som på allvar påstod att ingen ljuddämpare använts med brottsligt uppsåt någon gång. Det är klart att det gjort (jag nämnde ju t ex själv lasermannen, och det avstyrda rånet på Östermalm härförleden).win307 skrev: 24 apr 2022, 11:47 Jo,finns massor. Den bevisar bara att det förekommer vilket en del här tvivlar på. Tänk även på att detta inträffade innan busarna tog över gatorna... Lär ökat sen dess.
Men de är extremt ovanliga. De var ovanliga förr. De är ovanliga nu. Och de kommer att vara ovanliga framgent. De kommer inte att bli vanligare pga att de blir enklare att införskaffa i Sverige. De är redan nu trivialt enkla att få tag på för den brottsling som är sugen.
Och tjuvjakten, alla djur i skogen kommer bli utrotade framförallt varg och björn kommer falla offer för ljudlösa 22LR gevär.
(sen kan man ju undra, vad spelar det för roll om du har en lagligt dämpad 22LR när du tjuvjagar, vs att ha en olaglig dämpad 22lr? I båda fallen kommer troligen du åka på det grovare straffet (tjuvjakt) och även få alla vapen och licenser förverkade)


