The 340 Weatherby Challenge - A-Frame vs. Partition

Allmäna frågor om kulor

Moderatorer: Trond Åsly, PerN

Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

The 340 Weatherby Challenge - A-Frame vs. Partition

Inlägg av exabit »

Ciao,

I helgen skickade jag in tidigare nämnda Swift A-Frame och Nosler Partition (båda 250gr) in i expansionsmediat, vilket bestod av tidningar vilka legat i vatten över natten.

Här är lite fakta:

Kula, v0*, Inträngning (cm), Restvikt (%)

A-Frame, 850, 32, 96
Partition, 850, 34, 75

* v0 är ej uppmätt utan uppskattad




Bild
A-Frame - Partition


A-Frame

Innan testet visste jag ganska väl vad denna kula skulle prestera. Egentligen är det inga överraskningar överhuvud taget. Kulan är bra, inget snack om den saken. Restvikten och inträngningsförmågan är båda mycket goda. Inträngningen är marginellt "sämre" än Partition, restvikten är dock avsevärt bättre tack vare bondningen.


Partition

Jag måste säga att jag är väldigt positivt överraskad av Partition. Först nu förstår jag varför den har ett rykte av att vara en riktigt bra jaktkula.

Restvikten är kanske väntad, men man undrar ju onekligen var blyet i nosen tog vägen. Dock verkar konstruktionen som sådan klara en hel del stryk och ändå hålla ihop. Jag är mycket fascinerad, närmast begeistrad, hur pass väl denna "uråldriga" konstruktion uppför sig!

Till Partitions fördel bör man också nämna inträngningsförmågan vilken är mycket god.


Slutsats

Innan testen hade jag sågat Partition vid kulbasen pga. bristande erfarenhet av denna kula. Det var också därför jag pröjsade över 600 pix extra bara för att kunna jämföra dessa kulor, trots att jag "visste" att jag ämnar använda A-Frame till jakt framöver.

Jag är mest imponerad av Partition pga. de förutfattade meningar jag hade tidigare, och pga. att kulkonstruktionen och John Nosler faktiskt satte mig på plats, och det rejält!

Tyvärr är Partition dyrare(!) än A-Frame vilket jag finner något svårt att svälja. Visst, Partition är bra, men inte så bra. Enda anledningen jag ser till denna prisskillnad är att Nosler vet hur mycket jägare världen över uppskattar, lovordar, och använder denna kula.

Summa summarum är jag några erfarenheter rikare, och det är jag glad för. Min respekt och framför allt förståelse för Partition har ökat markant.

Jag kan mycket väl tänka mig att använda båda dessa kulor i framtiden. Sen var det detta med blyförbudet då ja... :cry:
/ Rikard
Användarens profilbild
Blackpowder
Inlägg: 4257
Blev medlem: 16 sep 2002, 18:00
Ort: Sweden

Inlägg av Blackpowder »

Mycket trevligt inlägg Exabit!!!
Mera sånt här!

Jag laddar själv numera med 250gn Nosler Partition i min 358NM just av samma anledning som du beskriver, just att den är pålitlig i de flesta lägen, och har visat sig inte ge så hemskt mycket köttförstöring. Tyvärr har jag inte återfunnit någon kula skjuten mot vilt då den i samtliga fall gett genomskott.
MVH/ Johan Karlsson
http://www.johankarlsson.webs.com" onclick="window.open(this.href);return false;
"Att inte beskriva sitt ämne i ämnesraden är som att skjuta utan att sikta..."
AKI
Inlägg: 1612
Blev medlem: 09 mar 2002, 16:58
Ort: Finland

Inlägg av AKI »

Vilket inlägg! Skarpa data och snygga bilder!!! :P

Gjorde en liten kalkyl: Mätte diametern på de expanderade kulorna på skärmen och kvadrerade dem, dvs då får man ytan på dem. Förhållandet mellan yta och restvikt stämmer så otroligt bra ihop att det hela verkar fejkat!!! Vilket det förståss inte är. Det visar i all enkelhet att det är rörelsemomentet och inte anslagsenergin som gör jobbet!

Rikard, skulle du kunna testa 225gr Trophy Bonded Bear Claw om jag skickar över några kulor åt dej. Vore kul att se vad de (sk!t)dyra premiumkulorna egentligen har att komma med.
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

Jättekul med denna positiva respons! :)

Försökte hålla inlägget så objektivt och sakligt som möjligt.


Blackpowder: om du är nöjd med Partition så är det klart att du ska fortsätta använda den.

Anders: jag testar vad som helst, när som helst. Skicka hit bara! Men jag tror att du kan göra ett minst lika bra jobb själv på Åland med ett lämpligt expansionsmedium (tidningspapper).

Maila mig om du vill skicka några kulor. Lovar att både kronografera och expansionstesta i samma svep :wink:
/ Rikard
AKI
Inlägg: 1612
Blev medlem: 09 mar 2002, 16:58
Ort: Finland

Inlägg av AKI »

Du har ett funkande system. Skulle ta tid för mej att bygga ett eget och få den rätta känslan.

Så hur många kulor behöver du ungefär? Jag har skjutit dem med N165 med Lapuan. Har du lite N165 att elda med? Vore kul att jämföra kalibrarna med samma krut. De ligger ju inte så hiskelit lång ifrån varandra. Vi kunde ju faktisk testa med samma kullott OCH krutlott, men pulverbrev är väl inte lagliga oberoende av om de innehåller krut eller mjältbrandssporer...
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

AKI skrev:Så hur många kulor behöver du ungefär? Jag har skjutit dem med N165 med Lapuan. Har du lite N165 att elda med? Vore kul att jämföra kalibrarna med samma krut. De ligger ju inte så hiskelit lång ifrån varandra. Vi kunde ju faktisk testa med samma kullott OCH krutlott, men pulverbrev är väl inte lagliga oberoende av om de innehåller krut eller mjältbrandssporer...
Jag behöver endast en kula om jag vet vilken laddning jag ska använda.

(Har hittills endast använt Normakrut)

BearClaw är ej med i Normas Laddmanual. Den har ej mellanvägg, och den är ganska hård, vilket underlättar en del. Jag skulle efter att ha tittat i Laddmanualen säga att 84.0-85.0gr MRP vore säkert och genomförbart i 340:n, och det jag skulle använda som "säker" expansionsladdning.

Skicka hit kulan, Anders :wink:
/ Rikard
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

AKI skrev:Har du lite N165 att elda med? Vore kul att jämföra kalibrarna med samma krut. De ligger ju inte så hiskelit lång ifrån varandra. Vi kunde ju faktisk testa med samma kullott OCH krutlott, men pulverbrev är väl inte lagliga oberoende av om de innehåller krut eller mjältbrandssporer...
Krutsorterna är ju helt irreleventa egentligen. Den enda inparametern (förutom kula och vikt) du är intresserad av vid expansionstester är anslagshastigheten.

Skicka två kulor för säkerhets skull, så är vi i hamn.
/ Rikard
Mads
Inlägg: 378
Blev medlem: 09 jan 2003, 17:05
Ort: Denmark

Inlägg av Mads »

Jeg i stemmer at det er cool test. Jeg synes det er nogle gode erfaringer du har gjort.

Og fordi jeg nu har chancen: Hvad sgade jeg :twisted:


Dbh

Mads
I've only a moderate experience with the .416 Remington, I shot seven elephant and eleven buffalo, plus one lion and a few antelopes.

Tony Sanchez-Arino - The African Sporting Gazette #5
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

Mads skrev:Og fordi jeg nu har chancen: Hvad sgade jeg :twisted:
Jo, jag vet :wink:
/ Rikard
Användarens profilbild
ÖrnUgglan
Inlägg: 1084
Blev medlem: 13 nov 2003, 01:43
Ort: Sweden - Lappland - Norrbotten - Tornedalen

Inlägg av ÖrnUgglan »

Bra test..
Mer sånna här inlägg, i olika kalibrar och kulor.

Det är inte helt fel om sånna här tester skulle klistras eller liknande så de är lättare att hitta.
  
V.S.O.C 30-06
Very Superior Ordinary Cartridge 30-06     Vänsterskytt - Bli det du också!
Användarens profilbild
manlicher
Inlägg: 4949
Blev medlem: 10 jul 2002, 02:49
Ort: Lycksele

Inlägg av manlicher »

Det är inte helt fel om sånna här tester skulle klistras eller liknande så de är lättare att hitta.
Helt klart de skule man gjort men isofall skulle det inte vara något snack i dena tråd.
Användarens profilbild
Diddas
Inlägg: 16090
Blev medlem: 14 apr 2003, 21:10
Ort: Hultsfred

Inlägg av Diddas »

Precis!
Robban eller nån moderator kanske skulle kunna göra en endast läsbar tråd, där de lägger in sådana här välgjorda kultester.. de dyker ju upp med jämna mellanrum.

Robbans vaxtester är ju ett skolexempel på vad som vore kul att ha med i den tråden och nu exabits...

/Andreas
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

Diddas skrev:Robbans vaxtester är ju ett skolexempel på vad som vore kul att ha med i den tråden och nu exabits...
Robbans vaxtester hör definitivt till kategorin ämnen som bör bevaras till eftervärlden.

Jag minns även nåt inlägg av AKI där han testade en bänkpipa på Åland - mycket intressant läsning!

Det finns många andra inlägg som borde sparas oxå.
/ Rikard
Användarens profilbild
mecke
Moderator
Inlägg: 11883
Blev medlem: 02 mar 2001, 20:26
Ort: Sweden

Inlägg av mecke »

Kul exabit :D
Särsklit när min favokula Partition är med.

Vad beträffar priset är som regel Nosler P billigare än Swift A-F, så om du köper utomlands eller från Sverige.

Vapex håller bra priser på bl.a. Nosler:

NSL16337 Partition .338" / 210 grain
Nosler Partition 50 kulor
450,00 SEK St

NSL16336 Partition .338" / 225 grain
Nosler Partition 50 kulor
468,00 SEK St

NSL35644 Partition .338" / 250 grain
Nosler Partition 50 kulor
487,00 SEK
...................................................................................

SW33225 Swift A-Frame 338 / 225 grain
A-Frame Semi-Spitzer 50 kulor.
573,00 SEK

SW33250 Swift A-Frame 338 / 250 grain
A-Frame Semi-Spitzer 50 kulor.
577,00 SEK

SW33275 Swift A-Frame 338 / 275 grain
A-Frame Semi-Spitzer 50 kulor.
580,00 SE
.338 Federal: As BIG and HEAVY as a little cartridge can get and still be FAST
AKI
Inlägg: 1612
Blev medlem: 09 mar 2002, 16:58
Ort: Finland

Inlägg av AKI »

Vi har alltså en kula som bara expanderar till 2/3 av den andra och som spottar blyfragment omkring sej å det vildaste, i det kött mina barn (i mitt fall) ska äta. Nog måste man väl vara kär (=blind) för att kunna älska ett sånt fult vidunder? Speciellt som lösningen står bredvid, 150% expanderad i jämförelse och med i stort sett allt bly i behåll! :D
Användarens profilbild
mecke
Moderator
Inlägg: 11883
Blev medlem: 02 mar 2001, 20:26
Ort: Sweden

Inlägg av mecke »

expanderar till 2/3 av den andra och som spottar blyfragment omkring sej å det vildaste
Detta min vän gör att djuren stupar snabbt...

Köttet runt ingångs-och utgångshållen ger jag inte ens till min hund.
Har ni det så knappert i Finland att ni för ge skottskadat kött till era barn?
.338 Federal: As BIG and HEAVY as a little cartridge can get and still be FAST
Användarens profilbild
herbert
Inlägg: 6393
Blev medlem: 11 apr 2004, 15:27
Ort: 08

Inlägg av herbert »

För det där testet och inlägget av världsklass har du en plats ihimlen snart.. *S*
Kul att även du :D kommit på varför Partition är en så uppskattad kula över hela världen.

Noslerfanatiker som ja är 8)
Moderator.
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

herbert skrev:För det där testet och inlägget av världsklass har du en plats ihimlen snart..
Tack. Det känns ju skönt att inte bara kunna skriva tramsiga inlägg eller sådana där jag stöter mig med, och förolämpar, andra forumister utan någon egentlig anledning :oops:

Mina största förebilder för "artikelskrivande" är AKI och Peter Norberg. Den förra har en närmast unik talang att skriva läsvärda stycken, den senare levererar ytterst objektiva och sakliga alster.
/ Rikard
Användarens profilbild
exabit
Inlägg: 19768
Blev medlem: 14 okt 2002, 20:08
Ort: Salmon, Idaho

Inlägg av exabit »

mecke skrev:Vad beträffar priset är som regel Nosler P billigare än Swift A-F, så om du köper utomlands eller från Sverige.
Mecke, här gjorde jag generalmisstaget att generalisera då jag beställt från Midway. Där var A-Frame marginellt billigare än Partition.
/ Rikard
Användarens profilbild
potatiskastare
Moderator
Inlägg: 16889
Blev medlem: 12 nov 2002, 21:37
Ort: Skåne

Inlägg av potatiskastare »

mecke skrev:
expanderar till 2/3 av den andra och som spottar blyfragment omkring sej å det vildaste
Detta min vän gör att djuren stupar snabbt...

Köttet runt ingångs-och utgångshållen ger jag inte ens till min hund.
Har ni det så knappert i Finland att ni för ge skottskadat kött till era barn?

Om splittret stannat i närheten av sårkanalen vore väl allt gott och väl, men det gör det ju inte. Det åker kors och tvärs åt alla möjliga håll. :evil:
Bleifrei – profitieren statt diskutieren
Brenneke
Skriv svar