Sida 1 av 1

Winchester 94 - installation av nya riktmedel

Postat: 15 maj 2007, 20:52
av Fritz Kraut
Riktmedlen på den Winchester 94 BB i .375 Winchester, som jag släpade hem i vintras, lämnade åtskilligt att önska. De bestod av ett pärlkorn och Lyman #16 fäll- och ställbart siktblad. Pärlkornet var helt OK, medan siktbladet var en bedrövelse. Det var alltid nerfällt när man lade an och skulle skjuta, och när man väl fick upp det var det en massa vinklar och vrår runt skåran som störde. Det var ett ögonblicks verk att besluta sig för att ta bort det.

Efter att ha studerat olika siktblad och dioptrar beslöt jag mig för att montera ett Williams Foolproof lådmonterat dioptersikte och att kombinera det med ett Williams Firesight rött fiberoptiskt korn, samt att fylla kilspåret i pipan med en skena från Marble's. Vapex tog hem grejerna från Brownells med fyra veckors leveranstid.

Här är nu studsaren med dioptersikte, fiberkorn och fyllnadsskena. De nödvändiga verktygen ligger bredvid: skruvmejslar, fil och Kungens kopparhammare.
Bild

Första åtgärden var att slå ur korn och sikte med kopparhammaren. På bilden syns det varför jag inte ville behålla siktbladet - det verkar som gjort för att man ska köpa kostsamma tillbehör som dioptrar och kikarsikten.
Bild

Så här ser dioptern ut i närbild - tyvärr något suddig bild. Den är ställbar i höjd- och sidled med spindelskruvar.
Bild

Här är kornet monterat i kornfotens skåra. Det nya kornet är ett par millimeter högre än det gamla, för att jag ska slippa få hela kornfoten synlig i dioptern. Kilklacken på kornet var något överdimensionerad, och jag passade in den genom fila dess undersida tills tjocklek och vidd passade kilspåret. Den fick tränga såpass att jag fick knacka in kornet med kopparhammaren.
Bild

På den sista bilden sitter dioptern monterad på lådan. Man lossar sliden i basen genom att vrida höjdsspindeln tills den släpper och överdelen kan separeras från basen. Man tar bort de två täckskruvarna i bakre delen av lådan, och monterar sedan basen med de två medföljande skruvarna.

Jag fixerade skruvarna med en a-n-i-n-g Loc-Tite i gängorna. Därefter oljade jag spindelskruven sparsamt och monterade överdelen genom att skruva tillbaka spindeln. Jag ställde in höjden, som motsvarar den gamla sikteshöjden plus de två millimetrar som det nya kornet är högre än det gamla. Därtill centrerade jag dioptern med hjälp av sidoinställningen.

I spåret i pipan efter det gamla siktet sitter nu en fyllnadsskena, en "slot blank" från Marble. Jag passade in den på samma sätt som kornet och slog in den med kopparhammaren.
Bild

Nu återstår inskjutningen. Jag ska bränna iväg de fabrikspatroner jag har kvar och sedn ska jag ladda nytt. I lådan från vapex fanns också ett gjutblock, så jag ska provgjuta lite en dag och se hur det går.

Fritz

Postat: 15 maj 2007, 21:04
av dptrapper
Trevligt minsan...

Tycler lite smått synd om de personer som inte uppskattar en winchesterbygel :D

Postat: 15 maj 2007, 23:18
av Mattias_R
Fritz, är det gamla siktesbladet till salu? kan du isf ta mått på det gamla siktesbladets fot?

Postat: 17 maj 2007, 14:10
av Sturjägarn jr
snyggt och prydligt! ser ut att vara en härlig bössa :D

Postat: 23 jun 2007, 14:23
av Fritz Kraut
Numera är den vederbörligen provskjuten vid förra lördagens NRA-träff. För egen del får jag konstatera att jag får öva en del innan jag avlossar skott mot vilt på längre håll än 50 meter. Mina träffbilder på 100 meter med den låg på 10-15 cm vilket är i glesaste laget. Bössan har emellertid potential för bättre än så med de riktmedlen. Sniper Rifle, som är en betydligt bättre skytt än jag och som har erfarenhet av diopter från bana, sköt nämligen ett par vackra träffbilder under fem centimeter med den.

Fritz

Postat: 14 dec 2007, 16:46
av Fritz Kraut
Jag har skjutit den nyligen med Williams minsta irisöppning. Resultatet blev över förväntan: jag kom ner under 5 cm på 100 m.

Den nya irisöppningen kommer från Midway, och håller 1,25 mm.

F.ö. består knepet i att skjuta med diopter i att enbart fixera kornet och därmed låta både mål och irisöppning framträda suddigt. Irisöppningen syns knappt, utan får ögat att omedvetet lägga sig mitt i hålet.

Fritz

Postat: 14 dec 2007, 19:02
av MatsN
Går det att skjuta mot annat än stillastående vilt med diopter? Har bara provat ett par ggr å då på tavla utan speciellt stor lycka :roll:

Postat: 15 dec 2007, 11:09
av mikebike
Heineken skrev:Går det att skjuta mot annat än stillastående vilt med diopter? Har bara provat ett par ggr å då på tavla utan speciellt stor lycka :roll:
Rörligt mål = stor diopteröppning och liten ytterdiameter. Min Ghost Ring har drygt 4 mm öppning.