Sida 1 av 1

Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 06 okt 2014, 19:50
av MONAB
Hoppas denna tråd ger inspiration till att prova bänkskytte. Finns intresse för att skjuta, ladda och ”pula” är det bara att sätta igång. Satsa inte på att vinna, satsa på att vinna över dig själv och lära dig nått nytt. Bössan och handladdningsutrustningen behöver kompletteras med ett framstöd, en baksäck och vidflaggor men det är allt.

När du har provat lite är det bara att åka till första bästa tävling, jag lovar att du kommer att vara välkommen. Jag tackar Bosse, Stefan, Kari med flera att de tagit sig tid att mitt i stridens hetta säga några vänliga ord och komma med tips. Samtidigt är det inte läge för frågestund mitt under tävlingen, herrarna har en fokus som i sig är imponerande.

Det här började jag med
1 T3+Smartreloader+Bakstöd_001.JPG
Tikka T3 Varmit SS .308, Vortex Viper PST 4-16x50, Warne ringar, gaffatejp och modellera för bättre grepp med mina 8 händer.
Framstöd från Smartreloader.com (119€) Bakstöd köpt i panik (1800kr) inför första tävlingen när jag insåg att bakstödet från Smartreload är skräp (påsen bredvid fungerade mycket bättre).
2 Vindflaggor_009.JPG
3 Vindflaggor_003_010.JPG
4 Vlindflaggan_012.JPG
Vindflaggor är ett måste. Liggunderlag mellan laminatplast, en 7 mm plaststicka, en 8 mm sticka och 3 st M8 muttrar, rörisolering i framkanten.

Ett Ø8 mm hål i ett kvastskaft som sticks ner i ett toppröret på ett strålkastarstöd blir foten (en Rustalösning på kamerastativens handtag).

Är ni några stycken så köp en flagga var av Kari i stället (ca 200 kr/st)
5 Provisorisk bänk + M55_014.JPG
En provisorisk bänk snickrades ihop för att kunna skjuta på olika banor. Vinglig, jajjamensan, fostrande, jajjamensan.

Kula Lapua Scenar L 155Gr, Normahylsa, Redding Typ S helkalibrering, RCBS lilla press och RCBS standard mått med ”baffel”.

Jag lever som jag lär, nästa bössa är en Tikka M55 .243 med en udda kostym. Tackar Kari för att jag fick köpa hans Sinclair stöd, nöjd kund.

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 05 dec 2014, 18:36
av Kari Lindström
Nice... ser bra ut ! innovativt också :wink:

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 05 dec 2014, 18:58
av Stewe's world on ice
Bra inlägg monab.

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 08 dec 2014, 20:37
av MONAB
Tack gubbs,

Helt naturligt blir många trådar fokuserad perfektion men jag har en nyhet, vinnaren är den som har mest sköj.

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 13 dec 2014, 23:49
av Johan.Ö
Hej MONAB !
Bra inlägg .
Jag har kommit igång ungefär som du . Samma frontstöd bla . Håller med om
smartreloaders baksäk :-) blev byte även för mig.
Att " vinna mot sig själv " är en bra anledning att prova bänkskytte.
Därtill brukar det vara mycket trevliga tillställningar med mycket prat , kaffe mm mellan serierna.
Brukar aldrig vara något problem att få låna stöd av någon om man vill prova sin jaktbössa
i riktiga stöd.

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 14 dec 2014, 11:14
av Kari Lindström
Bänkskyttet går ut på samma sak som all tävlingsskytte och egentligen alla andra tävlingsformer oavsett gren. Dvs att vinna över sig själv... som du också konstaterar... samt att därmed både kunna utvecklas och växa som individ. Det är man själv som är det största orsaken till oprecision.

Re: Nybörjarens uppmaning - Börja med bänkskytte

Postat: 17 dec 2014, 22:51
av nygamla AKI
Bänkskyttet som tävlingsform har en unik egenskap som jag tycker höjer den över det mesta i tävlingsväg: helt unlimited, obegränsad, ALLA med. Inga herrar/damer/vet ej-indelningar, inga viktklasser, inga åldersklasser. Alla med, skärpta unga damer och fnissige mogne män tävlar på samma bana samtidigt. Man tävlar ofta med europa- och världsmästare och ibland kryper man före dem i tabellen. Kan det bli häftigare?!!
:D :D :D och 8) 8) 8)