1. Endast privatpersoner får annonsera på Annonstorget. Näringsidkare är välkomna att kontakta robban@robsoft.nu" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; för överenskommelse om annonsering.
2. Varor och erbjudanden ska vara lagliga att använda, samt stämma överens med god etik för jägare och skyttar. Militära produkter utan rimlig anknytning till jakt och skytte får ej bjudas ut. Är du tveksam, kontakta en moderator eller Robban innan du bjuder din vara. Varor som säljs ska ha ett fastställt pris. Säljare och köpare är givetvis fria att förhandla om priset, men auktioner är inte tillåtna.
3. Inlägg och annonser som inte stämmer med dessa regler, eller som moderator anser olämpliga, avlägsnas utan föregående varning.
4.Vid ammunitionsförsäljning är det upp till säljaren att tillse att köparen har erfoderliga tillstånd för inköp.
5. Varan skall vara förknippad med jakt, vapen och skytte. Motorfordon är inte längre godkända för direkt annonsering på Robsoft under kategorierna SÄLJES eller KÖPES. Jaktbilar mm. kan dock fortfarande utannonseras till försäljning, men endast som länkar till Blocket under avdelning BLOCKET TIPS.
6. Moderatorerna tar normalt sett inte bort annonser efter en försäljning avslutats. Trådskaparen kan i stället lägga till ordet "Såld/köpt/bytt" i rubrikraden (Man går in i första inlägget och gör den ändringen).
I en tråd hävdar en forist, som säger sig vara anställd på MSB, att överlåtelse och försäljning av ammunition mellan två personer som båda har tillstånd att inneha den aktuella ammunitionen inte är tillåten. viewtopic.php?f=61&t=117386
Vi kommer...
Senaste inlägget
Enligt vapenlagen (1996:67) är det endast straffbart att överlåta ammo till någon som inte har rätt att inneha den (dvs saknar licens för den kalibern).
I ansvars bestämmelserna (kap 9 2§ e) står det:
Till böter eller fängelse i högst sex månader...
Nu har vi moderatorer och administratörer diskuterat våra egna åsikter om forumet och även tagit del av inkomna förslag från Er, i samråd har vi beslutat följande
* Två nya moderatorer kommer att utses för att få in nytt blod och även för att möta...
Da dollarkursen for tillfallet ar lag och utbudet i USA ar enormt mycket storre an i Sverige/Europa, sa ar det manga som ar lockade att bestalla saker, eller passa pa att kopa nar man ar pa besok. Dock sa ar det inte sa manga som har koll pa...
Senaste inlägget
Hur är det med detta egentligen?
Får privatpersoner skicka tex en stock från USA till Sverige?
Tänker framför allt någon som kostar över $100
Mailade med anarchy outdooors idag då det stod att de skickade till Sverige, men inte varor för över $100.
Jag vill köpa följande knivar:
EKA Swede 7
EKA Nordic T8
EKA JoF 7
Om du har en av dessa som ligger kvar och inte används, skulle jag gärna höra från dig.
Hejsan.
Är det någon som har ett kit med BRA SNABBfäste till en SR20N 6,5:a?
Är till följande sikten som polaren behöver BRA fäste till.
Zeiss 2-12x 56 Fästen behöver vara av modellen extension
Pulsar thermion 2 xp50
Är alltså 30mm ringar som är...
Jag är sugen på att prova skytte på lite längre avstånd och letar nu efter en passande bössa. Gärna 6.5x55 eller 6.5CM men öppen för andra också. Pris efter skick och utrustning.
Skickat från min HD1903 via Tapatalk
Senaste inlägget
Tack för fina erbjudanden men jag har de senaste dagarna så gott som bestämt mig för satsa på en sauer 200 str som nästa vapen.
Söker en lämpligt 1 kikarsikte, det ska vara lätt/smidigt, lågförstorande lägsta förstoring runt 1x, 1.5x. Gärna ett Leupold VXIII/VX3, VXII/VX2 kan vara av intresse också. Ringar passande ett lågt montage på Picatinny är också av intresse
Har du...
Senaste inlägget
Har en sliten Leupold Vari-x 1 2-7 med tyska ettan.
Ser hemsk ut men funkar bra.
1500 kr inkl frakt.
Hej tack för erbjudandet men tyvärr det är inte riktigt det jag söker.
Jag skall bygga en kamin till nästa vakkoja.
Jag skulle vilja ha en gjutjärnsplatta typ vedspis på den. modellen med värmeflänsar på undersidan.
Problemet är att dom minsta som nytillverkas är 165 mm i diameter. och det tycker jag blir för stort för...
Senaste inlägget
Ja jag har insett att det är ovanligt med små plattor med flänsar.
Den enda jag sett var i kombination med många smala ringar.
Kanske var något tillbehörsalternativ?
Därför börjar jag fundera på alternativa lösningar.
En av lösningarna är att...
Testar ett riktigt långskott..
Men är ute efter en 6br pipa till en K95.
Vet att det finns några i Sverige men även sett några på tyska sidor.
Mvh Viktor
Önskar få tag i ett aimpoint micro sikte, fullt fungerande och acceptabla linser är enda kravet. Helst 2moa men allt av intresse. Så billigt som möjligt, inga krav på utseende således, har du nått som ser ut att ha gått genom kriget så kan det vara...
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori