IPSC tråd

Moderatorer: Kari Lindström, potatiskastare

Re: IPSC tråd

Inläggav jeppe.c » 01 aug 2018, 21:02

skytte2 skrev:Jag läste på https://www.shootersconnectionstore.com/Guga-Ribas-Competition-Holster-P4545.aspx att alla racehölster kräver justeringar. Visst köper man ett Guga Ribas som är ett universalhölster så förstår jag det, men jag trodde att DAA- och Ghost-hölster där man köper insats efter pistolmodell satt som smäcken utan justeringar. De kanske menar att man måste justera hur hårt/löst pistolen skall sitta i hölstret och inte att passformen är dålig, men ni som vet hur är det med denna saken egentligen?

Köper du ett hölster för specifik pistol behöver du justera hårdheten i draget samt positionen/lutning på hölstret för o passa dig
Ronneby IPSC
Användarvisningsbild
jeppe.c
 
Inlägg: 2500
Blev medlem: 05 aug 2011, 13:30
Ort: Ronneby

Re: IPSC tråd

Inläggav Grottulf » 05 aug 2018, 14:07

En del hölster uppfyller inte kravet på 50mm avstånd från kroppen, det gäller även sådana som är omslutande.
För det sjuka med regeln är att bältet inte räknas, så har man kolven i höjd med bältet, så ska man mäta snett ner till pistolgreppet.
Mitt Ghost stinger hölster fick jag modda för att det skulle bli godkänt, på den höjden jag ville ha det.

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
Grottulf
 
Inlägg: 36
Blev medlem: 13 mar 2017, 21:26

Re: IPSC tråd

Inläggav jeppe.c » 05 aug 2018, 22:30

Grottulf skrev:En del hölster uppfyller inte kravet på 50mm avstånd från kroppen, det gäller även sådana som är omslutande.
För det sjuka med regeln är att bältet inte räknas, så har man kolven i höjd med bältet, så ska man mäta snett ner till pistolgreppet.
Mitt Ghost stinger hölster fick jag modda för att det skulle bli godkänt, på den höjden jag ville ha det.

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk


5.2.5 När reglerna för en division specificerar ett maximiavstånd mellan kroppen och den tävlandes
vapen och utrustning kan Skjutledaren (RO) kontrollera detta genom att mäta det kortaste
avståndet mellan den tävlandes överkropp och mitten av den längsta dimensionen på vapnets
kolv och/eller magasin/snabbladdare.

5.2.7 En tävlande får inte påbörja genomförandet av en station om han bär mer än ett hölster eller:
5.2.7.2 Ett hölster där nedre bakre punkten på kolven (the heel of the butt, se bilaga E3b) är
placerad under bältets överkant, utom som det specificeras i regel 5.2.8.

På vilket sätt var det inte godkänt?
Ronneby IPSC
Användarvisningsbild
jeppe.c
 
Inlägg: 2500
Blev medlem: 05 aug 2011, 13:30
Ort: Ronneby

Re: IPSC tråd

Inläggav Grottulf » 06 aug 2018, 14:41

jeppe.c skrev:
Grottulf skrev:En del hölster uppfyller inte kravet på 50mm avstånd från kroppen, det gäller även sådana som är omslutande.
För det sjuka med regeln är att bältet inte räknas, så har man kolven i höjd med bältet, så ska man mäta snett ner till pistolgreppet.
Mitt Ghost stinger hölster fick jag modda för att det skulle bli godkänt, på den höjden jag ville ha det.

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk


5.2.5 När reglerna för en division specificerar ett maximiavstånd mellan kroppen och den tävlandes
vapen och utrustning kan Skjutledaren (RO) kontrollera detta genom att mäta det kortaste
avståndet mellan den tävlandes överkropp och mitten av den längsta dimensionen på vapnets
kolv och/eller magasin/snabbladdare.

5.2.7 En tävlande får inte påbörja genomförandet av en station om han bär mer än ett hölster eller:
5.2.7.2 Ett hölster där nedre bakre punkten på kolven (the heel of the butt, se bilaga E3b) är
placerad under bältets överkant, utom som det specificeras i regel 5.2.8.

På vilket sätt var det inte godkänt?
Avståndet mellan kroppen och kolven blev för långt.
Jag hade kunnat lösa det genom att justera upp hölstret så kolven sticker upp över bältet, för då blir ju kortaste avståndet vinkelrät ut från kroppen.
Men jag ville ha det lite längre ned, och då mäts det som sagt snett ned från magen ovanför bältet...
En annan lösning är att se till att få lite mer överhäng på magen :)

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
Grottulf
 
Inlägg: 36
Blev medlem: 13 mar 2017, 21:26

Re: IPSC tråd

Inläggav jeppe.c » 06 aug 2018, 20:19

Grottulf skrev:
jeppe.c skrev:
Grottulf skrev:En del hölster uppfyller inte kravet på 50mm avstånd från kroppen, det gäller även sådana som är omslutande.
För det sjuka med regeln är att bältet inte räknas, så har man kolven i höjd med bältet, så ska man mäta snett ner till pistolgreppet.
Mitt Ghost stinger hölster fick jag modda för att det skulle bli godkänt, på den höjden jag ville ha det.

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk


5.2.5 När reglerna för en division specificerar ett maximiavstånd mellan kroppen och den tävlandes
vapen och utrustning kan Skjutledaren (RO) kontrollera detta genom att mäta det kortaste
avståndet mellan den tävlandes överkropp och mitten av den längsta dimensionen på vapnets
kolv och/eller magasin/snabbladdare.

5.2.7 En tävlande får inte påbörja genomförandet av en station om han bär mer än ett hölster eller:
5.2.7.2 Ett hölster där nedre bakre punkten på kolven (the heel of the butt, se bilaga E3b) är
placerad under bältets överkant, utom som det specificeras i regel 5.2.8.

På vilket sätt var det inte godkänt?
Avståndet mellan kroppen och kolven blev för långt.
Jag hade kunnat lösa det genom att justera upp hölstret så kolven sticker upp över bältet, för då blir ju kortaste avståndet vinkelrät ut från kroppen.
Men jag ville ha det lite längre ned, och då mäts det som sagt snett ned från magen ovanför bältet...
En annan lösning är att se till att få lite mer överhäng på magen :)

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk

Tänkte precis skriva det. Du väger för lite :P
Ronneby IPSC
Användarvisningsbild
jeppe.c
 
Inlägg: 2500
Blev medlem: 05 aug 2011, 13:30
Ort: Ronneby

Re: IPSC tråd

Inläggav Grottulf » 07 aug 2018, 17:39

jeppe.c skrev:
Grottulf skrev:
jeppe.c skrev:[quote="Grottulf"]En del hölster uppfyller inte kravet på 50mm avstånd från kroppen, det gäller även sådana som är omslutande.
För det sjuka med regeln är att bältet inte räknas, så har man kolven i höjd med bältet, så ska man mäta snett ner till pistolgreppet.
Mitt Ghost stinger hölster fick jag modda för att det skulle bli godkänt, på den höjden jag ville ha det.

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk


5.2.5 När reglerna för en division specificerar ett maximiavstånd mellan kroppen och den tävlandes
vapen och utrustning kan Skjutledaren (RO) kontrollera detta genom att mäta det kortaste
avståndet mellan den tävlandes överkropp och mitten av den längsta dimensionen på vapnets
kolv och/eller magasin/snabbladdare.

5.2.7 En tävlande får inte påbörja genomförandet av en station om han bär mer än ett hölster eller:
5.2.7.2 Ett hölster där nedre bakre punkten på kolven (the heel of the butt, se bilaga E3b) är
placerad under bältets överkant, utom som det specificeras i regel 5.2.8.

På vilket sätt var det inte godkänt?
Avståndet mellan kroppen och kolven blev för långt.
Jag hade kunnat lösa det genom att justera upp hölstret så kolven sticker upp över bältet, för då blir ju kortaste avståndet vinkelrät ut från kroppen.
Men jag ville ha det lite längre ned, och då mäts det som sagt snett ned från magen ovanför bältet...
En annan lösning är att se till att få lite mer överhäng på magen :)

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk

Tänkte precis skriva det. Du väger för lite :P[/quote]Jag har ju lite överhäng framåt iaf, så man kanske skulle börja skjuta i "open" istället så man får ha pickan längre fram på bältet

Skickat från min SM-G950F via Tapatalk
Grottulf
 
Inlägg: 36
Blev medlem: 13 mar 2017, 21:26

Föregående

Återgå till Pistolskytte

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 2 gäster